Kirpinin Zarafeti

image1 (67)

Madam Michel’in deyimiyle; “Kalbim yumağın içine kıvrılan bir kedi yavrusu gibi sıkışıyor!” Oturdum yarım saat ağladım kendime gelebilmek için.

Gerçek bir başyapıt! Çok hüzünlü, çok etkileyici! Hala ağlıyorum. Allah ömür verirse Kirpinin Zarafeti’ni ben  bir 100 kere daha izlerim! Hatta şimdi kitabını da sipariş edeceğiz. O kadar etkileyici ki!

Fransız roman yazarı ve felsefe profesörü Muriel Barbery’nin kaleme aldığı bir şaheser!

Kimsenin tanımaya değer bulmadığı ancak görünenin ötesinde yüksek bir zeka ve algı düzeyine sahip;  müzik, resim ve felsefeye ilgi duyan, Rus edebiyatı ve Japon sineması tutkunu elli dört yaşında Paris’in göbeğindeki seçkin ve çok zengin insanların yaşadığı bir apartmanda kapıcılık yapan şişman, gösterişsiz, içe dönük Renee’nin hikayesi. Film diyor ki; üstün bir zekayı ancak aynı algı düzeyindeki bir insan anlayabilir. Açıkçası benim bütün önyargılarımı yıktı. Evlilikte ya da arkadaşlıklarda önemsediğim o denkliğin boyutu değişti. Aynı maddi statüye sahip olmaktan öte hayata nereden baktığın, vizyonun, ilgi alanların, konuştuğun dil ve kendini nasıl ifade ettiğin ve nerede gördüğün bizzat yaşadığın hayattan çok daha gerçek ve çok daha önemli! Hepimizin hayatına sustuklarımızı duyan, göstermediklerimizi gören Japon Beyefendisi Kakura Ozu gibi bir dost diliyorum. Bugün hemen izleyin! Çok çok beğendim.  Chicago Sun Times da  tanıtım bülteninde;

“Bütün büyük yapıtlar gibi bu hikâye de kalbinizi kıracak, ama bazen hayatın bu hüzne değeceğini anlamanızı ya da hatırlamanızı sağlayacak.” diyor.

Kirpinin Zarafeti” için 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s