DÜNYADA EN İYİ OLMAK DEĞİL DÜNYA İÇİN İYİ BİRİ OLMAK!

75540175_410605432954918_6167319054164951040_n

Prof. Dr. Acar Baltaş’a göre; “İyi anne baba çocuğunun potansiyelini hayata yansımasına aracılık eder! Potansiyel; az gayretle sonuç almaktır ve o işle ilgilenirken zamanın nasıl geçtiğini anlayamamaktır.”
Sayın Baltaş konuşmasına şöyle devam etmiştir; “Enerjinizi nereye koyarsanız hayatınız orada gelişir. Çocuklarınızın başarılarını değil başarısızlıklarını kutsayın! Ona ne öğrendiğini sorunuz!”

Kendisine göre; “Anne babalık bir yolculuk! Yol insanı terbiye eder çünkü hayat hep yapım aşamasındadır!
Gerçek dışı bir hayal peşinden koşmaktansa dünyaya iyi bir çocuk yetiştirmek gerek!” Konuşmanın devamında; Anadolu’daki çocuklar ailelerinin hayatlarına ortak, refahına ortak değil! Bu da onlara başarı getiriyor diyerek çocuğun başarısında ev işlerinin önemini vurgulamıştır. Çünkü ev işi angarya bir iştir. Angarya iş yapmak iş disiplini kazandırır. Emeğe saygı kazandırır diyerek çocukların 14 yaşından itibaren  çalışmasını tavsiye etmiştir. Böylece insan ilişkilerinde sınırın nereden geçtiğini öğrenecekler. Yetişkin dilini öğrenerek; basit ve sıradan görünen işlere saygı duymayı bilecekler! Bu deneyim onlara iyi bir yönetici olmanın, iyi bir anne baba olmanın, iyi bir insan olmanın kapılarını aralayacaktır! Çocuklarınızın mutlaka sivil toplum kuruluşlarında, öğrenci kulüplerinde görev almasını sağlayın! İnsanın emir verme yetkisinin olmadığı yerlerde iş yaptırabilmesi demek; yönetme becerisi, iş yapma ve yaşam becerisi kazanması demektir. Cevher baskı altında mücevhere dönüşür!
Yaratıcılık sıkılınca ortaya çıkar. Oyuncağın verdiği heyecan paketi açana kadar sürer. Çocuğunuzun sıkılmasına ve konfor alanından çıkmasına müsaade ediniz!
Çocuk böylece çatışma çözme becerisi kazanır. Zekanın hayat başarısında az etkili olduğu gözlenmiştir ve akşam yemeğinde çocuğunuzla mutlaka şunları konuşunuz;
-Bugün kime yardım ettin?
-Kimden yardım istedin?
-Bu hafta hangi arkadaşının başarısına katkıda bulundun?
-Sahip olduğun için kendini şanslı/mutlu hissettiğin ne var?
-Bunlara sahip olmayan daha az şanslı insanlar için ne yaptın?
Önemli olan; dünyada en iyi olmak değil! Dünya için iyi biri olmak!
Aktardıklarım, “Potansiyelini hayata yansıtan başarılı ve mutlu çocuklar yetistirmek ” konulu seminerden alıntıdır. Anlattıkları günümüzün çocuk eğitimi üzerine kurulan moda terimlerinin ne kadar da uzağında değil mi? Kendisi gecenin finalinde anlattıklarımı kaynak belirterek aktarabilirsiniz hatta belirtmeseniz de helali hoş olsun. Yeter ki okunsun!” diyecek kadar da koca yürekli. Kendisine ne kadar teşekkür etsek az.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s