KADER DİYE BİR ŞEY VAR

IMG_6050

Yağmurlu havaları severim. İnsana sınırsızca ağlama özgürlüğü verir. Gök mü gürlüyor? yüreğin mi? kimse bilmez! Oğlumla neredeyse tüm zevklerimiz müşterek. İkimiz de çikolatalı pasta severiz mesela. Hatta damak tadına o kadar güvenirim ki, beyaz peyniri ona seçtiririm. Aman ne büyük olay demeyin. Bizim evde peynir mevzusu çok önemli, sırf bu yüzden dışarıda kahvaltı yapmayı sevmeyiz. İkimiz de kitap okumaktan haz etmiyoruz ama okuyoruz o ayrı mesele. Bir insanı ya çok severiz ya hiç. Orta ayarımız yok. O da benim gibi sıkı bir Evgeny Grinko, Sertab Erener ve Yalın dinleyicisi. Dedim ya çok ortak noktamız var ama ne yazık ki yağmurun keyfini birlikte yaşayamıyoruz. En son yaşanan dolu hadisesinden sonra yağmurdan korkar oldu. Havaların bozacağını duyduğundan beri gece sayıklamaları başladı. Şimdi kedi gibi arkama sindi, yanımdan ayrılmıyor. Doğan Cüceloğlu’nun “Bir insanın anavatanı çocukluğudur. ” savından yola çıkarak çocuğumda tertemiz bir bilinç bırakmaya odaklanmışım hep, şimdi anlıyorum ve aklıma Sana Gül Bahçesi Vadetmedim kitabındaki dizeler geliyor…

Bir keresinde, kendine korkunç işkenceler yapan bir hastam olmuştu. Ona neden böyle şeyler yaptığını sorduğum zaman, “bunları bana dünya yapmasın diye” karşılığını vermişti. Sonra, “dünyanın neler yapacağını görmek için biraz beklesenize” demiştim. O da, “anlamıyor musunuz? Eninde sonunda oluyor bunlar, bu şekilde hiç olmazsa kendi yıkımımı kendim yönetiyorum.” diye yanıt vermişti.

“Bu hasta… İyileşti mi?”

“Evet iyileşti. Sonra da Naziler gelip onu Dachau kampına götürdüler ve orada öldü. Bunu size anlatmamın nedeni şu Mrs. Blau; sevdiğiniz insanları korumak için hiçbir zaman dünyayı yeniden kuramayacağınızı anlatmaya çalışıyorum size.”

Sonra aklıma oğlumun taa çocukluktan bilinç altına dişçi korkusu işlemesin diye her hafta Çamlıca’dan kalkıp Avrupa yakasına geçişim geldi. Normal bir diş hekimine ödeyeceğimiz meblağın 3 katını Pedodonti Uzmanına ödeyişimiz ama işte yazar Joanne Greenberg’in dediği gibi sevdiğimiz insanları korumak için dünyayı yeniden kuramıyoruz. Olaylar bizim kontrolümüz dışında gelişebiliyor. Çünkü kader diye bir şey var. Alın yazısının önüne geçilmiyor.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s