ANNELİK ÇOK BİLİNMEYENLİ BİR DENKLEM

image2 (3)

Dün sabah kitap okuma saatimizde, Mehmet Emir’den öğrendim; meğer bir gezegende ne kadar ağır geleceğimizi o gezegenin kütlesi belirlermiş. Nesnelerin ağırlığı bulundukları gezegenin kütlesinin bir göstergesi olduğundan, mesela dünyada 70 kilo gelen bir insan; Mars’ta 26,4 kg, Merkür’de 26.5 kg, Uranüs’te 62,2 kg, Venüs’te 63,5 kg, Satürn’de 64,1 kg, Neptün’de 78,8 kg, Jüpiter’de 165,5 kg gelirmiş. Bir türlü ideal kilosuna inememiş biri olarak; Mars’ta yaşam koşulları acilen sağlanmalı diyor Jüpiter’de yaşamadığım için de şükrediyorum.

Oğlumdan öğrendiklerim bununla kalsa iyi… kendi adıma sıkıcı bulduğum ama örnek olayım gayesiyle başladığım pek çok şeyin bende tutkuya dönüşmesini şaşkınlıkla izliyorum. Annelik; beni kendi güvenli alanımdan çıkarıp, hiç bilmediğim yollara saptıran çok bilinmeyenli bir denklemmiş. Kendi değer yargılarınla – yeni dünya doğruları arasında, temiz bir yüreğe yol gösterme gayretindeyken; bir de bakmışsın ki; içinden hiç bilmediğin bir sen çıkmış. İşte bu yüzden hem çok karmaşık, hem çok basit hem de her an gelişimine hizmet eden kutsal bir yapıyken böyle yeni dönem annelerinin, son zamanların popüler paylaşımı “bebek uyumadı kahvem soğudu” şeklindeki iletilerinden üzüntü duyuyorum. Tüm bu ezbercilik, copy paste yaklaşımlar, genellemelerle yeni bir nesil yetişiyor. Ben senin bu kadar sığ bir insan olduğuna inanmıyorum. En az şey bilenin en çok sesinin çıktığı sosyal medyada; en çok takipçisi olanın borusu ötüyor. İnsanları yanlışlarına şahit tuttukları gibi bir de kılavuzluk etmeye çalışıyorlar. Geçenlerde instagramda çok güzel bir paylaşıma denk geldim. Aynen şöyleydi; “Bu ülkede herkes bir şey, boş yok!”   Sosyal medya sahte ünvanlarla dolu ve ne yazık ki pek çok anne bu insanların yönlendirmeleriyle çocuk büyütüyor. Hiç kimse ya da hiçbir şey mutlak doğru veya mutlak yanlış değildir. Bir şeyi olduğu gibi kopyalamak yerine, kendi doğruna en yakın olanı hayatına tatbik et. Kimse sana ne yapacağını söylemesin. Hikayenin baş rolü ol ve lütfen etkileşim içinde olduğun insan işin uzmanı olsun. MUTLULUK “AN”DA SAÇMALIĞI – KENDİNİ KOŞULLAMA yazımın son 2 paragrafında bununla ilgili düşüncelerimi daha önceden de paylaşmıştım.

“Eğer insan kendi dünyasının merkezinde yaşıyorsa görebileceği tek şey kendisidir ama bir adım geri atıp dünyaya öyle bakarsa diğer insanların da varlığını fark eder. İnsanlar doğumdan ölüme kadar çok şey öğrenirler. Kendini karartma yeteneği olan tek varlık insan.”  diyordu Ana Kraliçe Düşlerimin Prensi filminde. Kendini karartma! Genelleme, kopyalama, karşılaştırma, özgün ol, kendin ol. Böyle çok daha güzelsin!

Gezegenlerle ilgili kaynak kitap; Astronotlar üşür mü? – İş Bankası Yayınları

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s