HASTANE GÜNLÜĞÜ – KENDİNİ KEŞFETMEK

IMG_8248

Sonunda mızmızlanmak iyidir diyeceğim bir olaya tanık oldum. Öğleden sonra saat 4 sularıydı. Ağrımın tavan yaptığı bir anda, yanımda bulduğum ilk kişiye patladım. “Doktorum nerede?, neden gelmiyor? doktorumu istiyorum ben!!!!” Birazdan duyacaklarım karşısında yaşayacağım şaşkınlığı ifade etmeye çalışmayacağım. Çünkü bunun tanımı yok. Az sonra hemşire hanımdan Doktorum Hüseyin Bey’in dün gece 11’de girdiği ameliyattan henüz çıkmadığını öğrenecektim. 17 saattir ameliyatta ve ameliyatın ne zaman biteceği ile ilgili kesin bir şey söyleyemiyorlar. O an kafama balyoz yemiş gibi oldum. İşte bunlar hep büyük konuşmaktan… Şimdi ben duyduğum vicdan azabını nasıl anlatayım? Hiçbir şey anlamadığınızı tahmin edebiliyorum. Bir dakika baştan alıyorum…

Yıllarca başarıyı mutluluk olarak tanımlamış biri olarak; çocuğum isterse üniversitenin flüt bölümünü okusun, yeter ki mutlu olsun dedim. Ancak büyük konuşmuş olmalıyım ki, şimdilerde kapasitesinin karşılığı bir bölümü seçmezse diye üzüntü duyuyorum. Çünkü bize böyle öğretildi. Adamın tarihe ilgi duyuyor olması kimin umurunda? Maşallah müthiş bir sayısal zekaya sahip, öyleyse kesinlikle doktor olmalı! İçten içe çocuğuma bunu empoze etmeye çalışırken bu son yaşadığım olayla, doktorluğun sadece bir meslek olmadığı gerçeğiyle karşılaştım. Bu bir çeşit adanmışlık ve sadece aşkla yapılabilir. Yakın zamanda Üsküdar Çocuk Üniversitesi ile birlikte ziyaret ettiğimiz Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Tekin Dereli’nin, meslek seçimi ile ilgili tavsiyelerini anımsadım. Tabi bu başka bir dosya konusu. Bundan daha sonra bahsedeceğim. Özetle; her sayısal zekası iyi olan doktor olmasın, bunun için çok daha fazlasına ihtiyaç var diyordu. Yıllar önce belki de daha Emir’in doğmadığı dönemlerde, CNBCE’de bir dizi izlemiştim. Bu satırları kaleme alırken hatırıma geldi. Sahneyi eşim de hatırlıyor ama filmin adını o da anımsayamadı. Ünlü bir plastik cerrahının oğlu da babası gibi cerrah olur. Aslında bu meslekten içten içe nefret etmektedir ama hiçbir zaman bunu babasına ifade etme cesaretini gösteremez. Mesleğindeki olanca başarısına rağmen işini icra edememek için ellerini arabanın kapısının arasına koyup, arkadaşına parçalatır. Bu sahneyi çok uzun süre belleğimden atamamıştım. Belki de bu filmin üzerine isterse flüt bölümü okusun yeter ki mutlu olsun demiş olabilirim. Bilemiyorum. Siz de çocuğunuzu meslek seçimi noktasında bir şeylere zorladığınızda bu filmi hatırlayın olur mu? Anladım ki, bir insanın bir konudaki yeteneği ile meslek seçimi her zaman doğru orantılı olamayabiliyor. Becerisi olabilir ama hayatını bu meslekten kazanmak istemeyebilir ya da sırf aile baskısıyla seçtiği mesleğinde başarı gösteremeyebilir. Onu mutsuz edeceği tercihlere sürüklememek gerek.

Bir şemsiye tamircisi yazmış olduğu şiirleri incelemesi için  Shakesper’e gönderdiğinde, ünlü yazarın cevabı şu olur;

-Dostum siz şemsiye yapın, hep şemsiye yapın, sadece şemsiye yapın.

İşte bu da o hesap…

Şimdilerde ismi yerle yeksan olsa da, çocuğumu yetiştirirken Sabiha Paktuna öğretilerinden çok faydalandım. Diyordu ki; çocuğunuzun burnunu her şeye sokun. Sokun ki; hangi konuda yeteneği olduğunu, kendini ve nelerden keyif aldığını keşfedebilsin. Sanırım ben müze gezme işini fazlaca abartmış olmalıyım ki, çocuk tarihte takılı kaldı. Şimdilerde Üsküdar Çocuk Üniversitesinde gördüğü ve çok keyif aldığı fizik, kimya, biyoloji, elektrik gibi sayısal derslerden çok umutluyum. Yine de meslek olarak seçmeyeceğim derse bir şey diyemeyeceğim. Yapacak bir şey yok. Sadece kendi keşfini tamamlayabilmesi için elimden geleni yaptım diyebilmek istiyorum. Serhat Hocamızın da en çok üzerinde durduğu konu bu; “Çocuğa kendini buldurmak.” Bundan sonrası onun kendi tercihi. Saygı duymak için kendimi eğitmeye çalışacağım.

HASTANE GÜNLÜĞÜ – KENDİNİ KEŞFETMEK” için 2 yorum

  1. Ebeveyn olarak en çok yaptığımız hatalardan biri üzerine şahane bir yazı olmuş. Kalemine sağlık.
    Çocuklarmızın yerine hayal kurmaktan vazgeçmeliyiz!

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s