DOSTUNU KAYBETME

IMG_0574

Arkadaşı iyi veya kötü diye kategorize edebilirsin ama dost her zaman dosttur. Aranızda ne geçerse geçsin başın sıkıştığında ilk koşan, yükünü omuzlayandır o. Ağzını açıp tek kelime etmediğinde ya da bir sürü anlamsız şey söylediğinde bile seni anlayan tek kişidir. Gerçeklik algın bozulduğunda senin göremediğini görür, seni kendinden korur.

O varken asla düşemezsin çünkü buna izin vermez. Yeniden gülümseyeceğin güne kadar yakana yapışır, seni hayatta tutar. Nasıl olduğunu anlaması için sesini duyması yeterlidir. Bu yüzden ona açıklama yapman gerekmez, ona kendini anlatman hiç gerekmez çünkü o zaten biliyordur.

Mesajına cevap bulamazsa; telefon açar, telefonla ulaşamadığında; endişelenir kapında biter. Bunu bir görev gibi değil seni merak ettiği için yapar. Konu sen olduğunda egosunu serbest bırakır. Senden asla vazgeçmez. Onun samimiyetinden hiç şüpheye düşmezsin hatta kafanda bir tane soru işareti belirmez.

Bir problemin olduğunda seni sorgulamaz, açıklama beklemez, kırılmaz. Kendi müsait zamanını kollamaz. Tam zamanında, tam da olması gereken yerdedir. Her zaman.

Sustuğunda bile seni duyabilen insanı kaybetmen kendine yapacağın en büyük kötülük olur dostum. Her şartta sana kendini iyi hissettiren biri varsa hayatında başka hiç kimseye ihtiyacın yoktur. Dostunu kaybetme.

Gece yarısı dostlukla ilgili bir yazı yazıyorum dediğimde, bizden de bahsediyor musun diyen a dostlar, en çok da sizden bahsediyorum. Ne güzelsiniz yahuu. İyi ki varsınız. Sizi çok seviyorum.

Dostluk, bugünlerde evrim geçiren bir kavram.

Çocuğunun doğum gününe çağırırsın gelmez. Kendi doğum gününe zaten davet etmez. Cenazen olur, başın sağ olsun diyemez. Doğum gününü herkes kutlar, o hatırlamaz. Hastalanırsın haberi bile olmaz, işi düşmedikçe aramaz, neler yaşıyorsun, nelerle uğraşıyorsun bilmez. Üstelik kendiyle ilgili gelişmeleri de bildirmez. Hep sen gayret edersin, görüşmek için. İşte onlar eksik olsun hayatınızdan. İyi gününde yok çünkü iyi gün dostu değil. Kötü gününde yok çünkü kötü gün dostu değil. Yanında yok çünkü senden menfaati yok. Yalnızlıktan gebersen de menfaate dayalı dostluklardan uzak dur.

Dostluğu yeterince açık anlatabildiysem şimdi asıl bahsetmek istediğim konuya geçeceğim.

Amerikalı küçük çocuk hastalanır ve uzun, zorlu ve yorucu bir hastane süreci başlar. Bu aşamada mevcut sağlık politikası gereği devlet, ailenin evine; anne için ayrı, baba için ayrı, çocuğun küçük kardeşi için ayrı psikolog gönderir. Çünkü bu süreç yaşanırken aile ayakta durmak zorundadır ve onları yeniden hayata bağlamak sağlık sisteminin bir parçasıdır. Bu aşamada her gün sabahın beşinde eve gelip küçük kardeşi okula hazırlayan, çimleri biçen, günlük rutin işleri bari dert etme diyen komşulardan hiç bahsetmeyeceğim. Hristiyan onlar canım, yapsa ne olur değil mi? Biz Müslümanız elhamdülillah. Sen bir telefon açıp soramıyorken, insanlar bak neler neler yapıyor.

Bizde ise bu süreci kendi başına atlatman gerekir. Sağlık sistemi gereği, doktorun yüzüne dank diye söyler eve gönderir. Bununla nasıl baş edeceğin tamamen senin sorumluluğundadır. Ailecek yıkılır; öldüm öldüm dersiniz de ölemezsiniz. Şansın varsa dostların sarıp sarmalar. Çoğu zaman da ya canı istediğinde arar sorar ya da kendi için en müsait zamanı kollar. Çünkü sen onun önceliği değilsindir ve o an ne yaşadığını zerre kadar umuruna getirmez. Bu bizim nasıl dejenere bir toplum olma yolunda hızla ilerlediğimizin en basit örneğidir. Sonra deriz ki Avrupalı psikolojik desteğe ihtiyaç duyar, biz duymayız. Çünkü onun komşusu yoktur, bizimki gibi arkadaşları ve aile çevresi yoktur. Bizim tutunacak dalımız çokkk. Oooooo…

Şimdi kendini sorgulayabilirsin. Ne kadar gerçeksin?, Hımm gerçek misin? Dost musun? Hatta insan mısın sen?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s