İNSAN

image3

İnsan beyni sen ne menem bir şeysin. Gecen gün bloğa eklediğim bir yazıyla ilgili onlarca yorum aldım ancak her bir arkadaşım benim anlatmaya çalıştığım konunun cok dışında farklı farklı çıkarımlarda bulunmuşlardı. Olayın da kahramanı olan, 5 dil bilen ve Amerika’nın iyi üniversitelerinden birinden mezun olan arkadaşım yazıyla alakalı kendisi için her zaman keyifle hatırlayacağı bir anı olduğunu söyleyip (ki özgüven böyle bir şey) teşekkür ederken,  tanıdığımı zannettiğim bir başka insan dilinin kemiği kırılmışçasına laflar savurarak beni hic de haketmediğim şekilde eleştirmiş ve bu üzüntüyle bir gecede göğüs altımda yumurta büyüklüğünde bir kitle oluşmasına neden olup üstüne beni günlerce strese ve gereksiz yere tahlil, film ve ultrasona maruz bırakmıştı. Seni hiç tanımamış olmayı dilerdim ama çok geç. 3 üniversite mezunu olan bir başka yakınım ise yazıyla ilgili oyle yorumlar yaptı ki vallahi ben oyle bir sey anlatmadım dedim. Gecen gun bir yazısında bu konuya değinen Esra Sert’e aynen katıldığımı söylemek zorundayım. “Ben yazdıklarımdan mesulüm, sizin anladıklarınızdan değil.” Ay bir saniye bir sey daha söyleyeceğim; hayatta sadece sizi sevenleri sevin. Bu bir alış veriş gibi görünebilir ancak gereksiz beklentilerin ve kalp kırıklıklarının başka çaresi yok.

Bu durumu Sabancı Üniversitesi SU Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Direktörü bir TED konferansında soyle özetliyor; Sadece bildiğimizi goruyoruz ve sadece bildiğimizi duyuyoruz.” Esasen insan beynini çözmek, Orta Doğu’ya barış getirmekten daha zor olabilir. İnsan beyninde 90 milyar nöron var ve bu dünya nüfusunun 10 mislinden daha fazlasına denk geliyor. Her nöron binden fazla diğer nöronla her an konuşma halinde. Beynimizin içinde 90 milyar işlemcili bir bilgisayar olduğunu düşünmek gibi ancak bu bilgisayar bir ampul kadar enerji harcıyor diyor ve ekliyor; İnsan beyni hakkında bugüne kadar en fazla bilgi sahibi olanlar bilim adamları değil sihirbazlardır. Yüz yıllardır insan beyninin zayıflıklarını inceleyerek el çabukluğuyla değişik tekniklerle bizi şaşırtmayı başarıyorlar. Konuşma defalarca başa alıp tekrar tekrar dinlediğim şu muhteşem cümleyle bitiyor; “Beynimiz bize hükmedeceğine, biz beynimize hükmedeceğiz.” Lütfen siz de izleyin.

Biz bugün Serhat Hocam ve bir grup arkadaşımla Dr. Volkan Özgüz’ü ziyaret edeceğiz. Ayyy çok heyecanlı.

İNSAN” için 4 yorum

  1. Arkadaşım eline, yüreğine ve kalemine sağlık. Herkesi memnun etmemiz mümkün değil bu dünyada. Biz doğruyu araştırmalı, bu doğruyu paylaşmalı ve insanlık için bir şey yapmanın gururunu taşımalıyız bir nebze de olsa. Yaradılış amacımız da bunlardan oluşmuyor mu ? Volkan Hoca ziyaretiyle ilgili detayları duymak isterim.
    Sevgilerimle…
    Fotoğraf bir harika olmuş …

    Beğen

  2. Bu gezegende ne kadar insan var ve o kadar farkli dusunceler var, onemli olan positif ve ayni dusunce insanlar ile bir ortamda olmak, ve negatif “arkadaşlardan” uzak durmak.. 😊❤

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s