ANNE SIKILDIM

img_6400

“Bilinçli olarak akıllı telefon sahibi olmamak bir güç ve özgürlük ifadesidir. Bu bir statü sembolüdür” diyor Teknoloji Etiği Uzmanı David Ryan Polgar, BBC’nin bir haberinde. Merak kabartıp okumaya devam ettiğimde Vogue Editörü Anna Wintour’un hatta Rihanna’nın dahi akıllı telefon kullanmak yerine kapaklı telefon kullanmayı tercih ettiğini öğreniyorum. Harward Ünv. Psikoloji Bölümünden Dr. Holy Parker, kapaklı telefonların iş ve ev arasında daha net bir çizgi çekmeye yardımcı olduğuna inandığını vurguluyor. Bugün Slikon Vadisi’ndeki milyarlık bir şirketin müdürü olan Groner’de yine aynı mantıkla akıllı telefon kullanmayı reddettiğini söylüyor. Apple’ın CEO’su Steve Jobs’da daha önce New York Times’a verdiği röportajda çocuklarının eline Ipad vermediğini ve teknoloji kullanımını kısıtladığını söylemişti sanırım bundan hepimiz haberdarız. Öyleyse biz niye veriyoruz?Anlıyorum ki teknolojinin en çok içerisinde olanlar hem kendilerini hem de çocuklarını teknolojiden uzak tutmak konusunda daha hassas davranıyorlar. Bizler de elimizden düşüremediğimiz akıllı telefonlarımızla, çocuklarımıza neden kitap okumuyorsun diyoruz.Teknolojiyi ücretsiz çocuk bakıcısı hizmeti olarak kullanan bizler, bu hizmetin bedelini hazzı öteleme becerisi kazanamamış, sınırları olmayan, her istediğine anında cevap isteyen, asosyal çocuklarla ödüyoruz.

Çocukların neden bu kadar çabuk sıkıldığını, kolay hayal kırıklığına uğradığını ve neden hiç bekleyemediğini bir duyu bütünleme terapisti şöyle cevaplıyor. “Bir bilgisayar ekranı yoluyla elde edilen görsel tecrübeye kıyasla rutin hayat oldukça sıradandır. Çocuklar okullarına geldiklerinde sanal ekranlarda görmeye alıştıkları özel efektler ve grafik patlamalar ile uyarıldıktan sonra beyinleri insan seslerine uygun dozda uyarılmaya karşı  acizleşiyor ve akademik zorluklar karsısında savunmasız bırakılıyorlar.”

Teknoloji sayesinde en uzaktakilerle her an iletişim içinde olabiliyorken, en yakınımızdakilerle aramıza set kuruyoruz. Oysa çocuklarımızın daha fazla açık havada vakit geçirmeye ve gerçek oyun arkadaşlarına ihtiyaçları var. Jesper Juul’ un da dediği gibi; “ Günümüz çocuklarının isteklerinin çoğu, ihtiyaçlarının ise pek azı karşılanıyor.” Farkındalık dolu günler dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s