HAYAL KURMAKTAN VAZGEÇME

IMG_7310

Mutfakta iş yaparken konferans dinleyen kaç kişiyiz?

Yeni bir şey öğrendiğimde, duyduğum heyecanı karşılayacak bir cümlem yok. Hele ki farkında olmadan, çocuğuna karşı geliştirdiğin bir davranışın, bilim otoriteleri tarafından da kabul gördüğünü öğrenmek paha biçilemez bir duygu. Bazı videolar hani evde çok bunaldığın bir anda, arkadaşının arayıp; “hadi çay yaptım gel” demesi gibi ihtiyaca binaen çıkıyor karşıma.

Gecen gün Beyin Cerrahı Prof. Dr. Türker Kılıç’a rastlamam yine bu şekilde oldu. Değerli hocam, inancımı yitirmeye başladığım bir anda vermiş olduğu bir örnekle  “hayal kurmaktan vazgeçme” dedi. Öğrendim ki, tırtılla kelebeğin gen yapısı aynıymış. Buna rağmen 8-10bin tırtıldan sadece bir kaç tanesi kelebek olabilirmiş.  Türker Hocam diyor ki; “hangi tırtılın kelebek olacağını hayalci hücrelerin varlığı belirler. Bu hücreler var olmayı seçtiği için kelebeğe dönüşürler.” Meğer bir tırtıldan bile öğreneceğim şeyler varmış.

Ne yazık ki, hayalcilik bizim kültürümüzde kabul gören bir şey değil. Yine TED Konferanslarında denk geldiğim Dr. Özgür Bolat der ki; “eğitim” kelimesinin kökü “eğmek” den gelir. Oysa “education” ın kelime kökü “içeriden dışarıya çıkarmak” tır. Sanırım bu kadarı bile ülkemizde eğitim sisteminin nasıl tasarlandığı hakkında net bir bilgi veriyor. Oysa buluşlarıyla dünyaya yön vermiş insanların en belirgin ortak özellikleri; merak duygusu köreltilmemiş, hayal gücü geniş, çocuk yürekli yetişkinler olmaları.

Bir yerde okumuştum, diyordu ki;  “Kurduğun hayal sadece sana değil, evrene de hizmet ettiğinde gerçekleşir.” Acaba bilim insanlarının başarısının bir sırrı da bu olabilir mi? Mutlu haftalar dilerim.🙋

HAYAL KURMAKTAN VAZGEÇME” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s