MÜZEYE GİDEN ÇOCUKLA GİTMEYEN ÇOCUK BİR OLUR MU?

image2

Bundan 16 yıl kadar önce eşimle memleketine aile ziyaretine gitmiştik. Eşimin şoförlükle geçimini sağlayan bir yakını bana memleketimdeki hangi müzeleri gezdiğimi sordu. Bu tuhaf soru karsısında şaşkınlıkla hiç birini görmediğimi söyledim. Cevabımı duyan abi benden daha çok sasırdı. Belli ki benim memleketime gitmiş ve gördüğü müzelerle ilgili sohbet konusu açmaya çalışıyordu. Neyse bu olaydan bir kaç sene sonra Ankara’ya görümcemlere gittiğimizde yine benzer bir olay yaşayacaktık. Bizi karşıladılar, önce yemek yedirdiler. Sonra birlikte müzeleri gezdik, öyle eve geçtik. Eşimin nişanlılık döneminde, memleketten ziyaretine gelen herkesi müze müze gezdirdiğini anımsadığımda, şaşırmamam gerektiğine karar verdim. Sustum. Ancak bende bu bilincin oluşması ve aşka gelmem maalesef yıllarımı alacaktı.

Şükür tarih askıyla dolu bir oğlumuz var. Sanıyorum evde Seyit Onbaşı’nın adının geçmediği bir gün yok. Karar verdik bu yaz kabrini ziyaret edeceğiz.

Aslında anlatacaklarım bunlar da değil. Farkettiniz mi? geçmişini bilmeyen bir jenerasyonun üstüne gelecek kurguluyoruz. Çocuklarımız AVM’’lerin oyun ve atari salonlarında aptallaştırılıyor. Müze ve sergi alanları çocuğa hasret. Buna karşılık müze giriş ücretleri el yakıyor. Bırakın fahiş fiyatlar almayı, atari salonlarını hınca hınç dolduranlara karşılık, müzeye giden ödüllendirilmeli diye düşünüyorum. Allah aşkına çocuğun  müzeden edindiği tarihsel deneyimi başka ne verebilir ki?

Eğitim reformu profesörü Jay P. Greene der ki; “Öğrencilere bir tablonun yüksek kaliteli bir reprodüksiyonunu gösterebilirsiniz ama bu aynı şey olmaz. Müzelerin mimariyi önemsemesinin sebebi de budur. Bu binalar insanların zihinlerini, yaşayacakları tecrübeleri algılamaya hazırlar.”  Greene ‘in de içinde bulunduğu Arkansas Üniversitesi’nden bir grup sosyal bilimci sanatla uğraşmanın faydalarını bilimsel olarak kanıtlamaya çalıştıkları bir araştırma yazısında şunu ortaya koymuşlar; müze ve performans sanatı merkezi gibi kültürel mekanlara giden öğrenciler sadece sanatla ilişkili derslerde daha yüksek notlar almakla kalmıyor aynı zamanda daha anlayışlı oluyor, tarihsel empati kurabiliyor, eğitimsel bellekleri ve eleştirel düşünme becerileri gelişiyor. Müze ve sergilere giden çocuklar öğrendikleri şeyleri “not almak ya da sınavdan geçmek gibi herhangi bir dış sebep gerekmeksizin” hatırlayabiliyorlar.

Greene’e göre, “Kültürel deneyimlere aç” şehirlerde, müzeye giden ve gitmeyen çocuklar arasındaki en çarpıcı farkın düşük gelirli kesimden gelenler arasında görülmesi şaşırtıcı değil. Simdi soruyorum; dar gelirli ailenin çocuğu gelişmesin mi? Müzelere gitmenin önemiyle ilgili daha detaylı bilgiye eğitim pedia dan ulaşabilirsiniz.

Aşağıda Dolmabahce Sarayı’na giriş ücretlerini yazıyorum. Bana hak vereceksiniz.

Selamlık (tam) 30 TL

Selamlık (indirimli) 15 TL

Harem-Camlı Köşk-Saat Müzesi (tam) 20 TL

Harem-Camlı Köşk-Saat Müzesi (indirimli) 10 TL

Selamlık-Harem-Camlı Köşk-Saat Müzesi (tam) 40 TL

Selamlık-Harem-Camlı Köşk-Saat Müzesi (indirimli) 20 TL

Saray Koleksiyonları Müzesi (tam) 5 TL

Saray Koleksiyonları Müzesi (indirimli) 2.5 TL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s