OYUNCAK DEYİP GEÇMEYİN

image2.JPG
Sunay Akın

Tavsiyemdir; bizim gibi müzenin kapanmasına bir kaç saat kala gidip aklınız içeride kalmış bir şekilde çıkmayın. Çünkü burası vaat ettiğinden çok daha fazlasını veriyor. Oyuncak Müzesinin koridorlarında gezerken, bir anda çocukluğunuza dönebilir, hiç sahip olamadığınız o oyuncak bebek için taze bir keder duyabilirsiniz.

image2

Kalbimi sıkıştıran bir o kadar da farkındalığımı artıran bu geziden en çok aklımda kalan Alman vizyonu ve Alman kurnazlığı oldu.

unnamed

Almanların 1920’de bugün bile pek çok Türk çocuğunun evine girememiş kalitede oyuncak ürettiğini gördüğümde anladım ki; çocuklara oyuncak almayı fuzuli gören tek milletiz. Sanırım bundandır ki,  oyuncak üretimine 1970’lerde başlamışız.  Hem de plastik bebek ve teneke arabalarla. Ürettikleri oyuncaklarla otomotiv ve teknoloji devi olacağının sinyalini o günlerde veren Almanlara karşılık biz,  henüz oyuncağını dahi üretemediğimiz bir şeyin gerçeğini elbette ki üretemeyecektik.

Burada 300 yıllık bir oyuncağı getirip sadece o camekanın arkasına yerleştirmekle kalmamışlar aynı zamanda altına iliştirdikleri notlarla o döneme ışık tutmuşlar. İnanın o hikayeler akıldan çıkacak gibi değil. Çok etkileyici. Çok kederli. Çocuğa kattığı ufku siz düşünün. Örneğin Hitler 2. Dünya savasını kitapları yaktırıp kendi ürettirdiği Nazi oyuncaklarıyla başlatmış. Çocuklar oyun oynadıklarını zannederken kendilerini savasın içinde bulmuşlar. Kim bilir bugün bile bilmediğimiz daha ne oyunlar dönüyor? Çocuklarımızın izlediği çizgi filmin, oynadığı oyuncağın aslında neyin propagandası olduğuna, çocuklarımıza neyi empoze etmeyi çalıştıklarına çok dikkat etmeliyiz. Anlatmadığım görülesi daha ne çok detay var. Özellikle Japonya’dan. Lütfen gidin, mutlaka gidin.

Müzeyi gezdikten sonra Sunay Akın’ın şu sözlerini çok daha iyi idrak edeceksiniz; “Gelişmiş uygar ülkelerde oyuncaklar çocuklara hayalleri güçlensin diye alınırken, geri kalan ülkelerde oyalansın diye verilir. Oyuncakları çocuklarına hayalleri büyüsün diye alan ülkeler dünya yönetiminde söz sahibi olurlarken, oyuncakların önemini anlayamayan, küçümseyen toplumlar onların kapılarında oyalanmaya mahkumdur.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s