YENİ BİRİ

img_3324-1

Her insanın yaşadığı en az 2 hayatı vardır demiş Oğuz Atay. Biri bildiğimiz vitrinlik, diğeri bilmediğimiz derinlik. Bazen en yakınlarımız dahi vitrine takılı kalırlar. Oysa konuşmadan ne çok şey anlatabilir insan. Bazen de konuşmadan anlaşılmak ister.

Bir süre önce Emir’i okula bırakıp, o çok istediği oyuncak 30 TL daha ucuz diye koştur koştur  Buyaka AVM’nin yolunu tuttum. Durakta otobüs beklememe ve sabah trafiğine rağmen çok erken bir saatte Buyaka’daydım. Tam meydanda dikilmiş ne yapacağıma karar vermeye çalışırken gülerek bir hanım yanıma yaklaştı. “Dur tahmin edeyim çocuğu okula bıraktın, bu arada da islerimi halledeyim diye geldin ama benim gibi kapıda kaldın.” dedi. Onaylar bir ifadeyle gülümsedim. “Ben de” dedi.

Sonra kendimizi gördüğümüz ilk açık kafeye attık. Karşımda beni dinleyen önyargısız bir çift göz gördüm. Aklımdan geçirdiğim ne varsa cümlelere dökülmüş. Baktım ona tüm yaralarımı göstermişim. Ölçmemişim, tartmamışım. Ne düşünür, bana geri dönüşü nasıl olur endişesinden uzak anlatmışım da anlatmışım… 45 dakikayı doldurmak için girdiğimiz kafede 2 saat dertleşmişiz de fark etmemişiz.

Bazen en yakınınla bile mevsimin tutmaz. Sen okyanusal iklim gibi kapalı, kasvetli ve düşünceli iken, karşındaki sıcak ve neşeli yaz mevsimini yaşıyor olabilir. Oysa yeni biri ile kendi iklimini unutmuş sera bitkisi gibi bambaşka bir mevsimde bile hayat bulabilirsin.

Yok her şeyin bir cevabı ya da söyleyeceklerin belki benim duymak istediğim şey değil o an. Bana ne iyi gelir ben bile bilmezken nedir bu cevap verme gayretin?  Bazen insan sadece dinlenilmek ister, Sahi niye kasıyoruz ki bu kadar? Beni niye dinlemiyorsun? Allah’ım ben bu cümleyi gerçekten kurdum mu? Yoksa bu konuşan iç sesim mi? İşte yeni biriyle kurmayacağın cümleler bunlar. Bünyeye çok iyi geliyor.  Vallahi. Hiç tanımadığınız insanlarla oturun bir kahve için. Konuşun, dertleşin. Yıkılan samimiyet duvarının altında kalmadan, emek vermeden, yeni bir ruh yorgunluğuna düşmeden.

Hem hiç tanımadığın birinden daha güzel kim vardır ki dertleşebileceğin?

YENİ BİRİ” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s