SIKILMA BECERİSİ İLE MUTLULUK İLİŞKİSİ

image3

Son zamanlarda takip ettiğim pek çok psikolog, filozof ve psikoanalistin ortak görüşüne göre; sıkılma becerisi çocuk için gelişimsel bir başarı olabilir. Uzmanlara göre; Çocuğu mutlu etmek için ona sürekli sebepler sunmak çocuğu dış etkenlere bağımlı hale getirir. Bunun yerine kendi kendine mutlu olabilmeyi öğretin. Bu noktada kendilerine kesinlikle katılmakla birlikte kendi haline bırakılarak yetiştirilmiş bir jenerasyonun çocuğu olarak özellikle akademik anlamda “harcanmış bir nesil” olduğumuzu düşünüyorum. Böyle davranmak; bambaşka bilgi ve becerilerle donatılmış bir kuşağa kendi çocukluğumu tekrarlatmak gibi bir şey olacak. Hem de sonuçları ortadayken. 1940’lardan bir elbise yeniden moda olabilir ama elde patlamış bir eğitim yönteminin yeniden gündeme gelmesini anlayamıyorum.   Kendi çocuğumun beklenti ve gelişimini baz alarak gözlemlediğim şey; Çocuk ona farklı seçenekler sunulmadan kendi keşfini tamamlayamaz.  Ayrıca gezilecek sergiler ve gidilecek müzeleri belirlemek oğlumun takibindedir. Ben sadece ona eşlik ederim. Biliyorum ki tüm bu ortak yaptığımız aktiviteler çocuğumun kişilik özellikleri, becerileri ve ilgi alanlarının oluşmasında yol gösterici olacak ve gelecekte alacağı kararlara ışık tutacak. Belki buradaki kilit nokta doğru yönlendirme neticesinde çocuğun ne istediği ve doğru dozlarda ne kadar desteklendiğidir.

Bunun yanında Lyn Fry der ki; “Eğer ebeveynler bütün zamanlarını, çocuklarının bos zamanlarını doldurmakla geçirirlerse, o zaman çocuklar bunu kendileri için yapmayı asla öğrenemezler.” Bertrand Russell’e göre de, hayal gücü ve can sıkıntısıyla bas etme kapasitesi henüz küçük bir çocukken geliştirilmelidir. Aksi takdirde çocuk büyüdüğünde monotonluğa sabırla katlanmak konusunda acizleşir. Dalai Lama ise; “İnsanlar mutluluğu bulmak için farklı yolları tercih edebilirler. Sizin yolunuzdan gitmemeleri, kayboldukları anlamına gelmez.” der. Karar sizin.

Ben bu yazıyı kaleme alırken Canım Evgeny Grinko’dan Valse’yi dinledim. Yanında demini iyi almış bergamotlu bir çay ayrıca önerimdir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s