ENDİŞE KULÜBÜNE HOŞ GELDİNİZ

 

emir-ucak

Yokluğun tavan yaptığı ve nasıl hissettiğinin ve ne beklediğinin hiç bir öneminin olmadığı, anne babanın kendini hiç sorgulamadığı o dönemlerde bile yaşadığımız sonsuz özgürlüğü düşündükçe çok daha mutlu bir çocukluk geçirdiğimize inanıyorum. 1980 Çamlıca’sında doğa annenin kucağında; her turlu materyalden kendi oyuncağımızı üretebildiğimiz, diz boyu papatyaların içine yatıp saklandığımız, kışın kar suları ile iyice coşan derelerde; kâğıttan kayıklarımızı yüzdürdüğümüz, her bir bitkiyi yaprağından tanıdığımız, ayva çiçeği yediğimiz, erik dalından inmediğimiz, akşamın karanlığına kadar eve girmediğimiz korkunun olmadığı dönemler… Sokak hayvanlarıyla koyun koyuna yattığımızda hastalık kapabileceğimizden ya da dere kenarında kayık yüzdürdüğümüzde düşüp boğulabileceğimiz endişesinden uzak anneler… Şimdi düşünüyorum da etrafı yüksek duvarlarla çevrili, kameralarla gözetilen, güvenlik kulübeli bir sitede bile çocuğumu yalnız bahçeye gönderemiyorum.

Yıllar önce izlediğim fakat ismini hatırlayamadığım bir uzman; “annelik biraz da paranoyak olmayı gerektirir” demişti. Sanırım bunu fazlaca ciddiye almış olmalıyım ki, hayatımın rutininde fazlaca tedbir var. Tabi yıllar içinde yaptığım onca aptalca hatadan sonra anlayacaktım ki;  çocuğumu sadece benim dikkatim değil, Allah koruyor.

Tüm bu süreçte oğlumun evimize gelen küçük misafirleri nasıl kolladığını gözlemledikçe, benden bir tane daha yetiştirdiğimi görüp bir de onun için endişeleniyorum. Bu kadar ince düşünmek, bu kadar detay çoğu zaman çok yorucu. Tüm bu satırları yazarken aklıma Sezen Aksu’nun anneliğe dair yaptığı o muhteşem yorum geliyor; “endişe kulübüne hoş geldiniz.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s