SEVDİĞİN BİRİNİ KAYBETMEK

meyro
Meryem ablamm❤❤❤

10 yıldır görmediğim arkadaşım gece rüyama girdi. Karı koca kucaklarında taşıdıkları yeni doğmuş bebekleriyle öpe koklaya, güle oynaya Güngören’deki evlerinden çıktılar. Bu seyirlik manzara karşısında sevinçle gülümserken, birden gördüğüm şey karşısında irkildim. Bebeklerini dışarıda bırakıp gitmişlerdi. Hem de bu soğukta, bir başına… Her ne kadar rüya tabirlerinde bebek rüyaları her zaman hayırlıdır da yazsa bu rüya beni fazlasıyla huzursuz etti.

Sabah telefon çaldı, Meryem ablam fenalaşmış. Ben hazırlanıp bakmaya gidene kadar durumu iyice ağırlaşmış, ambulans çağırmışlar. Yolda kalbi durduğu için yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınması gerektiği söylenmiş. Ancak hastanenin yoğun bakım ünitesi dolu olduğu için kırmızı alanda geceletmişler. Bu süreçte de boş yatak bulabilmek için  İstanbul genelindeki  tüm özel ve devlet hastaneleri ile görüşme trafiği başlatılmış. İşte tam bu sürecin üstüne annem babam ve ben  hastaneye giriş yapmışız. Her ne kadar korkudan ölsem de umudum da dipdiriydi. Hem bu ilk de değildi. Son 4 aydır kaçıncı ambulans çağırışımız, kaçıncı yoğun bakım ünitesi serüvenimizdi. Bunu da atlatacaktık. Sonra hastane yetkililerinden müsait yoğun bakım ünitesi bulunduğuna dair haber geldi. Yolda tekrar kalbi durur ihtimaline karşı tam teşekküllü bir ambulans çağırdıklarını söylediler. Duyduğum korkuyu ve endişeyi fark ettirmemek gayesiyle Meryem ablamın çocuklarıyla göz göze gelmemeye gayret ederken az sonra aldığım haberle yıkılacaktım. Doktorlar bula bula Güngören’deki bir hastaneyi bulmuşlardı. Koskoca İstanbul’da ki tek müsait yoğun bakım ünitesi Özel Güngören Hastanesindeymis. Yani arkadaşımın yaşadığı mahalledeki hastane. Allah’ım Allah’ım. O an rüyam aklıma geldi. Meryem ablam gidiyordu.

Anneme koştum ağlaya ağlaya. Meryem ablam gidiyor bu sefer dönmeyecek vedalaş dedim. Sonra beklenen ambulans geldi. Bizi içeriye almadıkları o otomatik kapı açıldı. Meryem ablam sedyede. Çırılçıplak  soymuşlar, üstünde beyaz bir çarşaf. Dünden beri uyutuyorlar üstüne bir de gözlerini bantlamışlar. İste o an herkes bir tarafta ağlamaya başladı. Ambulansa binene kadar biz sedyenin pesinde. Saclarını sevdik, onu ne kadar sevdiğimizi söyledik, sessizce vedalaştık…

Upuzun gecen bir gecenin sonunda sabah telefonum çaldı. Kızı feryat figan. Senay abla… Senay abla… Çığlıklarımız birbirine karıştı. Deme Elif deme…Suss… Kaç dakikada evlerine gittim bilmiyorum. Birbirimize sarılıp bağıra bağıra ağladık. Sonra o çok sevdiğimiz Meryem ablamı bu soğukta, dışarıda bıraktık.

Meryem ablam vasiyeti üzerine Rize’ de defnedildi. Gitmedim ben. Görmek istemedim o anı. Görmek kabullenmekti. Ölmedi ki ölmedi. Rize’de yaşayacak artık, o çok sevdiği memleketinde. Yeniledikleri köy evlerinde.

Bugün 5. Gün. Yaşadığım strese yenik düştüm. Yine boynum tutuldu. Çok tutulur benim boynum ama iyi ki Meryem ablam var. Hemen gelir masaj yapar. Sonra sıcak havlu koyar beni rahatlatana kadar etrafımda döner. Ne zaman ihtiyaç duysam başımda. Annem babam uzun yurt dışı seyahatlerinde bilirler ki ben yalnız değilim, o bana sahip çıkar. Bir kere işim var de ama demez. Herkese yetişir. Kendini öteler, bize yardım eder. Komşudan çok öte, ikinci annem o benim. Canım ablam, yıkıldığım bir ölüm haberinde hani annemle babam Amerika’daydı da sen beni gelip evden çıkarmıştın. Hiç sevmediğin halde ben rahatlayayım diye Çamlıca’dan Üsküdar’a kadar 6 km yürümüştük ya işte o günlerdeki gibi içim çok acıyor benim, sığamıyorum eve. Şaşkınım ve çok üzgünüm. Duvarlar üstüme üstüme geliyor. Sen gittin. Simdi ben rahatlayayım diye kim benimle yürüyecek? Seni şimdiden özledim. Çok çok çokkkkkkk…

meryem-abla-3

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s