HAYALİNDEKİ ÇOCUKLA VEDALAŞ

hayalindeki-cocuk

Çocuğuma yetemediğimi düşündüğüm anlardan birinde Oprah Winfrey Show’da Dr. Shefali Tsabary’e denk geldim. Yayına telefonla bağlanan ve “sayenizde çocuğumla sağlıklı bir İletişim kurabiliyorum” diyen Amerikalı anneleri duyduktan sonra ekran başına kilitlenip kaldım.

Şimdi Dr. Tsabary’nin insanın yüzüne tokat gibi çarpan sözlerinden sonra hiç durmadan konuşan iç sesimi susturmak için yazıyorum. Ve kendime sürekli bu cümleleri hatırlatıyorum; Senden geldi ama sana ait değil. Onun kendi kişisel özelliklerini ortaya koymasına izin ver.

Dr. Tsabary durumu şöyle özetliyor; dur-ara ver-uyum sağla. Onu hayatına sen çağırdın. O yüzden çocuğunla tanış, ona uyum sağla ve hayalindeki çocukla vedalaş. Onun lideri değilsin. Onun ancak besleyici ve destekleyici lideri olabilirsin. O kendi yolunu seçecek. Bunun yanında Dr. Tsabary, çocuğa ceza verilmesi yerine, sonuç odaklı davranılmasını öneriyor ve çocuk yaptığı her şeyin sonucuna katlanmak durumunda diyor.

Bunu da tüm uyarılara rağmen evde ışıkları kapatmayan çocuğuna nasıl davranması gerektiğini soran danışanına verdiği cevapla örnekliyor; “8 yaşındaki çocuk faturaları ödeyemeyeceğine göre, onu aydınlanma ihtiyacından mahrum bırakacaksınız. Evdeki tüm ampulleri sökün! İşe yaramış. Vallahi işe yaramış.☺Çocuk bir daha ışıkları hiç açık bırakmamış. (cezadan beter)

Tsabary’e göre; anne babalar kendileriyle uğraşmaktansa çocukta bir sorun olduğuna karar verirler. (ne kadar tanıdık değil mi?) Bu tembel ebeveynlik sorunlarından sadece bir tanesidir der ve ekler; “Çocuğunuz sizin kişiliğinizi yaşar, O sizin bilinçaltınızın bir yansımasıdır. Çocuklarınız onlara koyduğunuz tanımlama ve çıkarım olurlar. Dikkat et! Kendini korkunu yaşarken bulma.” Sonra bir hanım 17 yaşındaki oğlunun hayatı boyunca uyum problemi yaşadığını anlatır ve hep sorun çıkardığını söyler. “Oğlumla 2 yaşından beri sorun yaşıyoruz, kreşte uyku saatinde herkes uyurken o uyanık kalıp arkadaşlarına huzursuzluk veriyordu.” Dr. Tsabary ne dese beğenirsiniz?

“Oğlunun 2 yaşından beri uyumsuz ve sorun çıkaran biri olarak etiketlenmesine izin vermişsin. O, ona yakıştırılan bu rolün içini doldurmuş. Hemen ortamı değiştir ve ona kendine bakması için yeni bir ayna ver. Unutma uysal çocuk kendi güçlerini keşfedecek kadar gelişmez. Sen sadece onunla bağ kur ve bu bağ sürekli dans halinde olsun.”

Ahh çocuklar ne çok çileniz var!!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s